Referenser

PARIS SAINT-GERMAIN

FotoTechnogym

I början av 2016 tecknades ett två-årsavtal som innebär att Technogym kommer att utrusta alla PSG:s träningsanläggningar med marknadens bästa träningsutrustning. Avtalet innebär att klubbens tre professionella lag kommer att träna med Technogyms utrustning.

Nerio Allessandri, Technogyms grundare och VD, kommenterar: ”- I över trettio år har vi arbetat sida vid sida med världens främsta atleter för att hjälpa dem uppnå bästa möjliga form för att kunna prestera i sina sporter. Vi är glada att kunna bidra med vårt kunnande inom Sports Performance även till Paris Saint-Germain. Genom att utrusta deras träningsanläggningar hoppas vi kunna bidra till klubbens framtida framgångar.” 

Technogym-PSG-Equipementier-Fitness-Wellness-Officiel

Klubbens faciliteter utrustas bland annat med produkter från serierna KinesisExcite konditionsutrustning, styrkemaskiner från Selection samt friviktsträning med Pure Strength.

Technogym-Paris-Saint-Germain-1 Thiago-MOTTA-PSG Technogym VERRATTI-PSG

Därmed har PSG anslutit sig till en minst sagt känd grupp av organisationer och klubbar som valt samarbete med Technogym, bland dessa kan bland annat nämnas; Oracle Racing, FC Barcelona, Ferrari, Chelsea FC, AFC Ajax, FC Inter, AC Milan, Liverpool FC och Juventus. ALLEZ PSG!

Qicraft erbjuder självklart lösningar till svenska klubbar. Kontakta gärna vår försäljningsavdelning för mer info:

Telefon: 08 441 87 80, eller info@qicraft.se